Główne obszary i podmioty polityki kosmicznej Unii Europejskiej. Perspektywa polityczna, instytucjonalna i programowo-technologiczna
Konferencja Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich o. Wrocław
Uniwersytet Wrocławski, tryb zdalny
Tytuły i abstrakty referatów
Małgorzata Polkowska, ASzW
Współczesne trendy w polityce kosmicznej
Bezpieczeństwo przestrzeni kosmicznej umożliwia niezakłócony i trwały dostęp do niej, jej pokojowe wykorzystanie a także ograniczenie zagrożeń stamtąd płynących. Ważne są także aspekty bezpieczeństwa urządzeń stworzonych przez człowieka i wysłanych w Kosmos oraz stacji naziemnych. Z bezpieczeństwem infrastruktury kosmicznej wiąże się wiele wyzwań, takich jak zagrożenia niezamierzone (kosmiczne odłamki i przypadkowe zakłócenia), zagrożenia zamierzone (broń antysatelitarna - ASAT, złośliwe zakłócenia i ataki cybernetyczne) zagrożenia związane z pogodą kosmiczną (burze geomagnetyczne, burze słoneczne itp.) oraz narastający problem śmieci kosmicznych, pochodzących z urządzeń wystrzelonych w Kosmos. Te zagrożenia nie sprzyjają prowadzeniu komercyjnej działalności przez państwa w Kosmosie.
Ponieważ przestrzeń kosmiczna jest tak ważna dla wielu państw (i z punktu widzenia komercyjnego i bezpieczeństwa), ich przywódcy tworzą politykę i strategię na rzecz jej bezpieczeństwa i ochrony. Pierwszym zadaniem jest zabezpieczenie znacznych inwestycji dokonywanych przez podmioty publiczne i prywatne. Państwo musi chronić gospodarkę i społeczeństwo przed zagrożeniami związanymi ze znaczną ich zależnością od infrastruktury kosmicznej. Bezpieczeństwo i polityka kosmiczna odgrywa zatem strategiczną rolę i jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju rynku w przestrzeni kosmicznej.
Irma Słomczyńskia, UMCS
Strategiczna autonomia przestrzeni kosmicznej na potrzeby realizacji celów politycznych i bezpieczeństwa UE. Ewolucja zdolności organizacyjnych
Unia Europejska dąży do strategicznej autonomii w przestrzeni kosmicznej. Jest ona niezbędna do osiągnięcia strategicznej autonomii w prawie wszystkich innych dziedzinach, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki. Dlatego ustanowiono europejską politykę kosmiczną i zainicjowano kluczowe programy kosmiczne, w tym Kopernik (Copernicus) i Galileusz (Galileo). W rezultacie UE dołączyła do grupy mocarstw kosmicznych jako wpływowy gracz globalny, który wnosi dodatkowy, znaczący wkład w zmiany strukturalne w zarządzaniu przestrzenią kosmiczną. Podejście jakościowe zastosowane do analizy tego tematu pozwoliło na sformułowanie konkluzji, że strategiczna autonomia przestrzeni kosmicznej, która ma zasadnicze znaczenie dla UE w realizacji jej wielu ról, jest istotna przynajmniej na trzech poziomach funkcjonalnych: instytucjonalnym, systemowym i wojskowym.
Paweł Frankowski, UJ
Na orbicie po Brexicie. Analiza skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla polityki kosmicznej UE
Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię pociągnęło za sobą nie tylko zmiany w strukturze politycznej UE, ale także zmiany w przemyśle UE, połączonym z Wielką Brytanią nie tylko więzami ekonomicznymi, ale również w wymiarze przepływu technologii i praw patentowych. Celem wystąpienia jest analiza skutków Brexit dla polityki kosmicznej UE w wymiarze prawnym, przemysłowym i geostrategicznym.
Paweł Turczyński, UWr., PTSE
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) – ambitne plany, skromne możliwości, potężni konkurenci
Wzrost budżetu ESA w ostatnich latach napawa optymizmem, jeśli uznać ten wskaźnik za miarę europejskiego zaangażowania w przestrzeni kosmicznej. Można oczekiwać, że wzrost wydatków będzie przekładał się na coraz bardziej ambitne projekty. Jednak potencjału kosmicznego nie kreuje się nawet z dekady na dekadę – dobrym przykładem są tu Chiny. Obecnie – i zapewne jeszcze przez długie lata – ESA będzie zadowalała się rolą „podwykonawcy” głównie w amerykańskich projektach.
Zagrożenia dla ESA są wielorakie: rozproszenie wysiłków Agencji, brak zaangażowania ze strony wszystkich państw członkowskich, a także „pacyfizm”, czyli brak komponentu wojskowego, który jest znaczący w programach kosmicznych USA, Rosji czy Chin i przekłada się na wzrost zaangażowania decydentów politycznych (np. gotowość zwiększania budżetów badania kosmosu w tych krajach).
------------------------------------- Panel sektorowy ------------------------------------------
Piotr Świerczyński, KPK UE
Udział Polski w obszarze Przestrzeń kosmiczna w programie Horyzont 2020.
Przestrzeń kosmiczna w Programie Horyzont Europa w latach 2021-2027”.
Udział Polski w konkursach dotyczących technologii kosmicznych w Programie Horyzont 2020 zwiększył się w porównaniu do poprzedniego 7PR, zarówno pod względem poziomu dofinansowania polskich podmiotów jak również ilości organizacji i koordynowanych projektów.
Wkrótce rozpocznie się nowa perspektywa finansowa UE, a wraz z nią kolejny Program Ramowy – Horyzont Europa oraz flagowe programy kosmiczne Copernicus i GALILEO w ramach Europejskiej Polityki Kosmicznej na lata 2021 – 2027.
Programy kosmiczne UE przyczyniają się do rozwoju technologii i innowacji europejskiej branży kosmicznej, z czego korzystają również polskie przedsiębiorstwa oraz instytucje naukowe.
Zbigniew Burdzy, POLSA
Udział Polskiej Agencji Kosmicznej w projektach KE na przykładzie robotyki kosmicznej
Referat będzie dotyczył przede wszystkim udziału Polskiej Agencji Kosmicznej w projekcie Komisji Europejskiej: Strategiczny Klaster Badawczy PERASPERA. Dotyczy on robotyki kosmicznej. Ponieważ POLSA uczestniczy również w kilku innych projektach unijnych, jak EU SST i ENTRUSTED (telekomunikacja satelitarna) referat będzie wspominał również o nich.
Monika Świech-Szczepańska, PIAP Space
„PERASPERA – a dojrzewanie produktów z zakresu robotyki kosmicznej, na przykładzie PIAP Space Sp. z o.o.”
Strategiczny Klaster Badawczy Robotyki Kosmicznej (PERASPERA), zainicjowany w 2014 roku przez Komisję Europejską, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, dzięki instrumentowi grantów operacyjnych wspiera europejskie firmy w przyspieszeniu dojrzewania ich technologii. Dla polskiej branży kosmicznej szczególnie ważne było uzyskanie dostępu do źródła finansowania badań z zakresu technologii kosmicznych o niskim poziomie gotowości technologicznej, a jednocześnie o wysokim poziomie ryzyka. Wraz z rozwojem europejskiego sektora kosmicznego w działaniach PERASPERA coraz większy nacisk kładziony jest na komercyjny aspekt rozwijanych technologii i produktów. Udział polskiej spółki PIAP Space w realizowanych w europejskich konsorcjach projektach EROSS i PRO-ACT pozwolił na zwiększenie poziomu gotowości technologicznej swoich produktów: chwytaka i ramienia robotycznego. Dzięki temu, spółka skutecznie konkuruje w przetargach ogłaszanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz największe firmy europejskiego sektora kosmicznego, czego efektem jest największy sukces firmy – kontrakt na ramię robotyczne do serwisowania satelitów na orbicie o wartości 2,6 mln euro.
Mariusz Słonina, Sybilla Technologies
Monitorowanie i nadzór przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi - polski wkład w budowę globalnego systemu SST
Tylko do końca dekady ruch na orbicie okołoziemskiej zwiększy się ponad dwudziestokrotnie. Rośnie nie tylko liczba satelitów - zwiększa się również ilość śmieci kosmicznych i ryzyko kolizji na orbicie, których skutkiem może być trwały brak dostępu do usług, z których korzystamy na co dzień - nawigacji satelitarnej, telekomunikacji czy prognozowania pogody. Przedstawiamy problemy i wyzwania stojące przed sektorem publicznym i prywatnym w związku z ochroną infrastruktury orbitalnej oraz polskie specjalności i osiągnięcia w tym zakresie.
Bartosz Smolik, UWr.
Obserwacja satelitarna Ziemi jako komponent bezpieczeństwa i polityki kosmicznej Unii Europejskiej
Obserwacja satelitarna Ziemi to jeden z wiodących obszarów w obrębie sektora kosmicznego na świecie. W przypadku Europy spotykamy się z deficytem zdolności obserwacyjnych poszczególnych krajów członkowskich UE w dziedzinie obronności. Fiaskiem kończą się inicjatywy zmierzające do integracji systemów obserwacyjnych jak ma to miejsce w przypadku MUSIS. Z drugiej strony Unia Europejska angażuje znaczne siły i środki na program Copernicus przy zachowaniu jego cywilnego charakteru. Rodzi się zatem pytanie o zasadność utrzymywania pozamilitarnego charakteru tego programu i kolejnych generacji Sentineli.
Prezentacja wizerunki i dane osobowe./ Presentation of images and personal details.
Polski
Uczestnicząc w konferencji, wyrażasz zgodę na udostępnienie mojego wizerunku w czasie konferencji, w postaci transmisji na żywo i w późniejszym nagraniu.
Uczestnicząc w konferencji, wyrażasz zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w podanym niżej zakresie: Imienia, Nazwiska, adresu email, przez organizatora konferencji Uniwersytet Wrocławski, Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich
w celu rejestracji zalogowania się na konferencje otrzymania linku i do celów statystycznych.
Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszej firmy spod adresu, którego zgoda dotyczy.
English
By participating in the conference, you consent to my image being shared during the conference, in the form of live broadcast and later recording.
By participating in the conference, you consent to the processing of my personal data in the following scope: Name, surname, e-mail address, by the conference organizer University of Wrocław, Polish Society for European Studies
in order to register, log in to conferences, receive a link and for statistical purposes.
Please be advised that your consent may be withdrawn at any time by sending an e-mail to the address of our company from the address to which the consent relates.